پیام

مصاحبه اختصاصی ایده آل با مهدی مقدم؛ نرفتم که لس آنجلسی شوم !

2023 بازدید ها
مصاحبه اختصاصی ایده آل با مهدی مقدم

موسیقی ایده آل –  مریم رفایی :  نرفتم که لس آنجلسی شوم !

مهدی مقدم یکی از خوانندگان خوش صدا و با سابقه کشورمان است که همه کارهای زیبای او را در آلبوم “خونسرد”،”سونامی”و”احتیاط” در یاد داریم.این روزها پس از پشت سر گذاشتن برخی حواشی،مشغول کار بر روی آلبوم جدید است.به همین بهانه به سراغ ایشان رفتیم تا آخرین اخبار کارها و علل حواشی اخیر را از ایشان جویا شویم.

مهدی مقدم زمانی به عنوان یکی از موفق ترین خواننده های کشور بود و ما شاهد فعالیت های زیادی از شما در عرصه موسیقی بودیم، چرا چند سالی است که ما فعالیتی کمتری از شما میبینیم و شاهد پیشرفت شما نبودیم؟

در آن زمانی که ما فعالیت میکردیم، کلیپ ممنوع نبود و شبکه ای داشتیم که به صورت مجاز در شش ماه شروع به فعالیت کرد و من هم شروع کردم به کلیپ ساختن. من از قدیمی های کلیپ هستم و آن زمانی که من کلیپ می ساختم، انگشت شمار بودند کسانی که کلیپ می ساختند و من هم حجم کلیپ هایی که ساختم در زمان خودش بسیار زیاد بود و کلیپ ها ساخته و پخش شد و خدارو شکر دیده شد و با همکاری «پیام شمس» بود که آن زمان یکی از آهنگسازها بود که مثل حالا نامی نشده بود ولی کارهای بسیار خوب و زیبایی داشت. آن زمان موزیک های خوبی داشتیم،کلیپ های خوبی ساختیم و پخش به موقعی داشت و دیده شد و من هم خوب چون دیدم کارها دیده می شود و مورد پسند مردم قرار میگیرد، شروع کردم به ساخت کلیپ های جدیدتری و این روند ادامه داشت و جا افتاد، به طوری که مهدی مقدم بعضی وقتها زمانی که کار میکرد به خیلی از دوستان موسیقی، خط مشق میداد بخاطر اینکه تعداد کارها زیاد بود و دلیل آن لطف خدا بود.
تا اینکه پخش کلیپ منجربه ممنوع الفعالیتی خواننده ها شد و این اتفاق برای من هم افتاد و حدود شش سال ممنوع الکار بودم که نتوانستم کنسرت و آلبوم مجازی داشته باشم و همین باعث شد که از صحنه موسیقی دور بمانم و وقتی که نبودم خیلی های دیگر آمدند و طبق قوانین و چارچوب کارهای خوب ارائه کردند و توانستند جایگاه خودشان را پیدا کنند. این که بر فرض مثال شرایطی یکطرفه برای من به وجود آمد که نتوانستم کنسرت و آلبوم داسته باشم و باید صبر میکردم برای اخذ مجوز که این امر خیلی به من از لحاظ روحی و مادی ضرر زد.

درمورد شایعاتی که درمورد شما شنیده میشود مبنی بر خروج شما از کشور و فعالیت موسیقیتان در کشور امارات چه صحبت هایی را دارید؟
من بخاطر مشکلات عدیده ای که برایم پیش آمده بود بعد از ممنوع الفعالیتیم مجبور شدم زمانی را از ایران خارج شوم چون بنیه جسمی و فکریم این  اجازه را به من نمیداد بخواهم ادامه دهم و فشار بروی من زیاد بود و هیچگونه فعالیت موسیقیایی در آنجا نداشتم این را به ضرس قاطع اعلام میکنم و بنابراین اگر میخواستم آنجا فعالیتی داشته باشم به قول معروف هرشب برای اجرا باید میرفتم. خداروشکر دنیا عصر اینترنت است و می توانید از این طریق استعلام بگیرید که در این تاریخ چه کسانی در امارات اجرا داشتند و ببینید که من هیچ فعالیتی در آنجا نداشتم.من فقط و فقط صبر کردم خون دل خوردم، اذیت شدم که بخواهم زمانی را بگذرانم تا بتوانم برگردم و اصلا اینطور نبوده که رفتم آنجا کارکردم و برنامه داشتم بازهم تاکید میکنم اصلا اینطور نبوده و دوستانی که از نظر موسیقی در راس هستند به این مسئله کاملا واقف هستند که مهدی مقدم اجرای شبانه در امارات نداشته و برای ادامه موسیقی ایران را ترک نکرده است و من نرفتم که خواننده لس آنجلسی شوم، اگر می خواستم بروم خواننده لس آنجلسی شوم نزدیک به بیست کلیپی که برای آلبوم قبلیم داشتم را می توانستم با قیمت خوبی برای پخش واگذار کنم ولی این کار را نکردم و نه کلیپ هایم را پخش کردم و نه قصد فعالیت در خارج از ایران را داشتم ولی شرایطی بود که باید این شرایط را میگذراندم تا من به آرامش برسم و برگردم.

درحال حاضر بعد از گذشت یکسال از آلبوم «احتیاط» مشغول تولید آلبوم جدیدی هستید درآلبوم جدیدتان چه تغییراتی داشتید؟
ما یکسری شرایط در آلبوم احتیاط داشتیم و کار خیلی فورس ماژور بود و چون آلبوم مطعلق به یک شرکتی بود و ما فکر کردیم شاید یکسری از آهنگهای قبلیمان را برای اجرای زنده مورد قبولشان قرار نگیرد، با دوستانی که آن زمان کار میکردیم تصمیم گرفتیم در این آلبوم ۱۴ تراک داشته باشیم اما در این آلبوم ما ۸تراک داریم. اگر خدا بخواهد و این آلبوم بیایید ما ضعف های آلبوم قبلی را بنابر تراک های زیاد و غیره را فراموش کردیم و جاهایی که نقطه قوت داشتیم و قبلا آهنگهایی بوده که می توانستیم برویش بیشتر کار کنیم و مانور بدهیم، آمدیم بروی همان ها کار کردیم به نوعی بروی ملودی های دوست داشتنی و به قول گفتی مهدی مقدمی و سعید سامی و همان فرم های قدیمی که در همین آلبوم اخیر هم مورد توجه قرار گرفت مثل تراک ۱و۳ یا بر فرض مثال قطعه «نیستی» یا قطعاتی که به این شکل مورد توجه قرار گرفت ما آمدیم و روی این ملودی ها بیشتر کار کردیم تا بتوانیم آلبوم قوی تری را ارائه دهیم و بالخره بعد این همه مدت که آلبوم روانه بازار موسیقی شده حداقل توانستیم نقاط ضعف و قوتمان را پیدا کنیم و در این آلبوم خدا بخواهد به زودی اتفاق های خوبی خواهد افتاد.

تهیه کنندگی آلبومتان بر عهده چه شخصی یا شرکتی است؟
اکثر خواننده آلبوم را خودش تهیه میکند و بعد شرکتی می آید و آلبوم را میخرد و به عنوان تهیه کننده اصلی معرفی میشودو من با آقای «سعید بنازاده، شرکت فرهنگی هنری ندای چنگ» قرارداد دارم و آقای بنازاده کار مدیریت من را انجام می دهند و تهیه کنندگی آلبوم و تمام مسائل مربوط به آلبوم طبق قراردادی که داریم برعهده ایشان است و شرکت ریلیز آلبوم هم شرکت فرهنگی هنری ندای چنگ است.

آلبوم را با چه نامی برای اخذ مجوز معرفی کردید؟
هنوز اسم خاصی برای آلبوم انتخاب نکردیم و به اسم “تراک هفت” نام گذاری کردیم ولی حالا مشخص نیست به همین نام آلبوم بیرون بیاید یا خیر.

در این آلبوم با چه کسانی همکاری دارید؟
آهنگسازی و تنظیم کل آلبوم با آقای سعید سام است و ترانه سراها آقایان علی استیری، یاحا کاشانی،علی آریا و خانم مکرم و رعنا میر و چند ترانه سرای دیگر که درخاطرم نیست.

درمورد همکاریتان با برنامه «ویتامین سه» بگویید و اینکه چه کسی پیشنهاد همکاری را به شما داد؟
من تیتراژ ابتدایی و انتهایی این برنامه را خواندم. تیتراژ ابتدا را که به صورت تکی خواندم و تیتراژ پایانی را با آقای «مهدی شکوهی» همخوانی داشتم که آهنگ و تنظیم هر دو قطعه از سعید سام و ترانه از یاحا کاشانی است. علی ضیای عزیز و یاحا کاشانی که از دوستان خوب من هستند، پیشنهاد کار را به من دادندو همچنین تهیه کننده خوب برنامه آقای زاهدی استقبال و لطف کردند، که انشاله مورد پسند قرار گرفته باشد و اینکه قطعه ی «شهید گمنام» را زمانی که به ایران آمدم ساختیم که ترانه از آقای علی استیری است و این قطعه چندین بار در هفته دفاع مقدس از این برنامه پخش شد.

آیا مهدی مقدم همیشه سبکی که با آن شناخته شده را دنبال میکند؟
من وقتی کارم را شروع کردم چند ژانر مختلف موسیقی را بطور همزمان کار کردم، یکسری کارها به قول معروف سبک قدیمی داشت و یکسری هم سبک خودم بود که پیام شمس و سعید سام زحمت کشیدند و این فرم شیش و هشت مخصوص خودم را فرمهایی مثل «نیستی»، «چه روز دل خراشی»، «پشیمون» زائیده شد و خیلی هم مورد استقبال قرار گرفت و جدا از آن یک ژانر الکتریک و چند ژانر دیگر هم است که داریم پیش میبریم. دریک سبک خاص قالب نشدم که بخواهم در یک سبک ادامه دهم و به نظر من یک خواننده باید خودش را محک بزند، موسیقی هایی را که دوست دارد و شنیده می شود و اقشار مختلف را در نظر بگیرد وهرموسیقی، هر آهنگی طرفدار خاص خودش را دارد و به قول معروف مخاطب های خاص خودش را پیدا خواهد کرد. من این کار را انجام دادم و خیلی از آن ها هم کارهای موفق و شنیده شده ای بود و مردم هم خیلی دوست داشتند. مثلا وقتی ما آهنگ سونامی را ساختیم همچین شیش و هشتی باب نشده بود ولی قطعه پخش شد و خیلی هم مورد استقبال قرار گرفت و این کار یکی از قطعه های خوب و شنیده شده است.

بلاخره قرار است کی طرفداران شما صدایتان را از برج بشنوند؟
به صراحت اعلام میکنم در مورد من کم لطفی شده و درمورد من خیلی ظلم ها شده و خیلی مظلوم واقع شدم، این اتفاق برای من افتاد و من نمیخواستم تکدی کنم به قول معروف نمیخواستم زیر تعهداتم بزنم، بعضی وقتها دوستان ما کم لطفی می کنند و میگویند حق مهدی مقدم است، در صورتی که اصلا اینطوری نبود و اتفاقاتی ناحق افتاد و باعث شد مدتهای مدیدی از صحنه دور باشم و آسیب های روحی روانی و جسمی ببینم و این لحظه ها و عمر و دوران جوانی من که می توانستم دیده شوم و از این لطفی که خدا به من داده است از این صدا استفاده کنم و هم جنبه ی درآمدی داشت هم تفریحی ، نه تنها برای من بلکه برای تمام کسانی که به کنسرت من می آمدند، منتها این قضیه برای من صورت نگرفت و تاکنون دوستان موزیک و غیر موزیک میگویند مهدی مقدم آقای کلیپ است و نباید اجرا داشته باشد،. من شش سال ممنوعیت کشیدم، شش سال جوابگوی این نیست که من تنبیه شدم و تمام شده!؟ من که دیگر کلیپی نداشتم، شش سال هم گذشت و سن من بالاتر رفته و روحیاتم عوض شده است، باز الان حق من نیست بخواهم کنسرت داشته باشم!؟اشخاصی که زیزمینی کار میکردند، مجاز شدند ولی منی که از اول کارم با مجوز کار میکردم، کلیپ های مجاز با مجوز ارشاد داشته ام حالا ممنوع الکار شدم و نمیتوانم یک کنسرت داشته باشم. بلاخره ناحق چیزهایی را میبینیم که برای برخی ها لحاظ نمی شود اما برای من کاملا لحاظ شد.

حرف آخر؟
آرزوی سلامتی برای همه مردم و همه هنرمندان خوبمان دارم و امیدوارم روزی شود که دست دوستی واقعی دست همدیگر را بفشاریم و هنرمندانمان از پیشرفت یکدیگر دلخور و ناراحت نشوند و هیچکس قرار نیست جای کسی را تنگ کند و با آمدنش باعث شود شخصس از یاد برود، هرکسی طرفدار خاص خودش را دارد و اینکه یک مقدار با فکر باز و مهربانی و دوستی واقعی کنار هم باشیم و همکاری کنیم که نتیجه مطلوبی بگیریم و هم آسیب پذیر نخواهیم بود و هرکسی نمی تواند درمورد موسیقی و موزیسین و دوستانی که زحمت کشیده اند، هرچی که خواست بگوید و قضاوت کند و اینکه ما باید هوای همدیگر را داشته باشیم و بالاخره اشتباه را همه دارند، آدمها جایزالخطاست و همه می توانیم اشتباه کنیم، خدا با این همه عظمتش می گوید هزار برا خطا کردی توبه کن و من میبخشم ولی ما بنده های خدا نمی دان چرا انقدر سخت می خواهیم همدیگر را ببخشیم.امیدوارم همه چیز به زودی حل شود و هیچکس دچار مشکل نشود و همه با مجوز در ایران بدور از ناراحتی و آرامش مثل مابقی دوستان فعالیت کنند و من هم همینطور و بتوانم دینی که دارم نسبت به مردم و طرفدارهای خوبم را ادا کنم.

انتهای گفت و گو/
منبع اختصاصی موسیقی ایده آل

نظرات 10

 1. همه چیز درست میشه مهدی جونم

 2. آخی الهی واقعا ناراحت کنندست

 3. مثل همیشه آرزوی موفقیت و سلامتی برای آقا مهدی و انشالا که دور از استرس و ناراحتی باشند و امیدوارم که آرامش خوب و پر از اتفاق های خوب و به امید موفقیت

 4. حتی فک کردن به روزایی که گذشت عذاب آوره……………..هــــــــــــــــــــــــــــــی

 5. آخه چرا اینقد ما رو منتظر میذارن،
  مگه صدا قشنگ تر و با احساس تر از صدای “مهدی” هم داریم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!

 6. خدایا!
  این اتفاقای خوووووووووووووب که همه نویدشو میدن…………زود بیفته دیگه……….
  با تشکر………………….

 7. مهدی هر سبکی کار کرده به دل نشسته …
  اگرم اینجوری نبوده….
  حداقل کارو ی جوری ساخته که در خور مخاطب باشه و بشه ب چشم ی اثر هنری بهش نگاه کرد…..
  خدایی حیفه ی همچین هنرمندی رو این همه وقت از مردم دریغش کردن……حیفه….

 8. “هنرمندانمان از پیشرفت یکدیگر دلخور و ناراحت نشوند”
  همه چی زیر سر همین موضوع هست

 9. به قول یکی از استادام ، همیشه نقش های سخت برای بهترین بازیگراست شک نکن که از بهترین بازیگرای خدایی………………………….
  مهدی جان جدای صدای زیبات چیزی که منو این همه سال به تو پایبند کرده همین نگاه زیبات به خداست ، توکل بهترین کاره همین کاری که سالهاست داری انجام میدی بدخواهان فانی اند… مطمئنم جواب این همه تلاش بی تشویق را روزی از خود خدا خواهی گرفت.
  بعدشم این همه طرفدار که از دل و جون دوست دارن . ما همیشه با تو هستیم تا آخرش .

 10. خیلی دوست دارم امیدوارم بعد از این همه مشکلاتی که داشتی بهترینها برات اتفاق بیفته

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *